A temetőben található emlékhelynél felidézték dr. Rajki Márton, zentagunarasi kötődésű 56-os mártír életét és forradalomban betöltött szerepét.
Koszorúzással, alkalmi műsorral, közös imával emlékeztek Zentagunarason az 1956-os októberi forradalom és szabadságharc 66. évfordulójára.
A 2020-ban emeltetett zentagunarasi háborús emlékhelynél felcsendült a himnusz. Vass Árpád, a topolyai községi képviselő-testület zentagunarasi tagja mondott ünnepi beszédet, melyben kiemelte dr. Rajki Márton személyét, aki 1956-ban az újpesti Forradalmi Bizottság elnöke, a Keresztényszocialista Párt alapító tagja, majd a megtorlások áldozata lett.
„Zentán született, viszont Zentagunarasról származnak Rajki Mártonék. Ez a forradalom tulajdonképpen a nemzetnek egy fontos lépése és tulajdonképpen bármitől függetlenül, nem számít, hogy szegény vagy gazdag, egy nemzet vagyunk és egy nemzetért harcolunk és szabadságunkért és ez fontos.”
A helyi Október 18. Általános Iskola diákjai valamint a Gracza János Színjátszó és Irodalmi Egyesület közreműködésével szavalatok, történelmi beszámoló hangzott el. Magyarságunk, szabadságunk ma is fontos, ezt üzenik megemlékezéseink is – véli Kisimre Szerda Anna, az MNT tagja.
„Az 1956-os forradalom, ugyanúgy, ahogy minden szabadságharc üzenete az, hogy álljunk ki bátran magyarságunkért, szabadságunkért, függetlenségünkért. Ezek az 56-os hősök, az 56-os forradalom résztvevői mind ezt tették és nekik is köszönhetjük azt, hogy ma itt vagyunk, szabadok vagyunk és magyarok vagyunk.”
Szakály József, topolyai plébános vezetésével közösen imádkoztak az áldozatok lelki üdvéért. A szabadkai magyar főkonzulátus, az MNT, a VMSZ, a topolyai önkormányzat és a zentagunarasi helyi közösség képviselői megkoszorúzták a háborús emlékhelyet.
forrás: Pannon RTV