Radaković Marina, Topolya Község Múzeumának megbízott igazgatója nyilatkozott.
Új megbízott igazgatója van Topolya Község Múzeumának. A községi képviselő-testület júniusi ülésének döntése értelmében a következő időszakban Radaković Marina okleveles régész látja el ezt a felelős tisztséget. Korábban már dolgozott ebben a múzeumban, együttműködött a Szabadkai Műemlékvédő Intézettel, latin nyelvet tanított a topolyai gimnáziumban és Mezőgazdasági Iskolában. Mottója régészként és muzeológusként, hogy a múlt ismerete nélkül nincsen jövő. Háláját fejezte ki a Magyar Nemzeti Tanácsnak és a Topolya község önkormányzatnak a bizalomért.
„Topolya Község Múzeuma egészként egy komplex múzeumnak számít. Több osztály is tevékenykedik keretein belül: régészeti, művészeti, néprajzi osztályunk van. Ezen kívül nagy hangsúlyt fektetünk a múzeumpedagógiára is”
– tudatta, majd hozzátette:
„A múzeum elsődleges feladata a tárgyak őrzése, függetlenül attól, hogy régészeti, néprajzi, irodalmi vagy művészeti tárgyakról van szó. Hosszútávú célom az lenne, hogy ez az épület izolálva legyen, hisz nagyon nagy gondok vannak az épület alsó szintjének a nedvesedésével. Ameddig ez nincs megoldva, addig a tárgyakat sem tudjuk megfelelőképpen tárolni. Megfelelő hőmérsékletet és nedvességtartalmat kell kialakítani ahhoz, hogy nagyon sok tárgy, ami pl. a Szabadkai Városi Múzeumban van, átkerülhessen a mi múzeumunkba, és hogy a meglévő tárgyakat megfelelő körülmények között tudjuk tárolni.”
Ennek a megvalósulásához kapitális beruházásra és a Műemlékvédelmi Intézettől engedélyre van szükség, hiszen az épület, a Kray-kastély műemlékvédelem alatt áll. Ezt pályázati úton és önkormányzati támogatással lehet megoldani. Múzeumi dolgozóként fontosnak tartja a tárgyak őrzését, az emlékezést az ősökre, nem csak a közvetlen leszármazottakra, hanem azokra is, akik évszázadokkal ezelőtt itt éltek, itt voltak a temetőik, településeik az őskortól kezdve Topolya község betelepítéséig.
A programokról szólva kiemelte, hogy szeptember 6-án 18 órakor nyílik meg a TSC110 elnevezésű kiállítás, amelyet szeptember 9-én egy könyvbemutató követ. A TSC labdarúgócsapat fennállásának 110 éves évfordulójáról van szó, melynek alapját a Szalay Attila által készített karikatúrák képezik, a mostani vezetőségről, játékosokról, valamint a mostani időszaki kiállításukba, amely a századelős játékokról szól, szeretnék ezt a kiállítást is beleötvözni, hangsúlyt fektetve a kezdeti időkre. Gyűjtik a különböző tárgyakat, fényképeket is ezekről az időkről. Juhász Erzsébet hagyatéka kapcsán, amit mindhárom intézményben őriznek, folyamatban van egy közös pályázat a Művelődési Házzal és a Juhász Erzsébet Könyvtárral. Szeptemberben régészeti előadásra kerül sor a községbeli régészeti lelőhelyekről az őskortól a középkorig, novemberben pedig a hetven éves topolyai művésztelep tárlatát nyitják meg. Decemberben Bakos Réka etnológus tart előadást a karácsonyi hagyományokról és szokásokról.
2024-ben régészeti előadással kezdik az évet, amelyet az Óbecsei Városi Múzeum régésze, Raško Ramadanski tart Attila hun királyról. A deportáció évfordulója kapcsán egész éves programot terveznek a holokausztról, ami elsősorban a diákokhoz szól. Márciusban régészeti kiállítás várja a látogatókat Szekeres László nyomában címmel a község területén feltárt topolyai, bácskossuthfalvi és cserepesi avar temetőkről, amelynek anyagát a Szabadkai Városi Múzeumtól kölcsönözik. Az előadásokra és kiállításokra épülve folyamatosak lesznek a múzeumpedagógiai foglalkozások. Áprilisban dr. Neda Mirković Marić, a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet régésze tart előadást. Május a Múzeumok éjszakájáról szól, amikor a vajdasági és erdélyi hiedelmvilág alapjairól lesz néprajzi előadás, júniusban pedig a Film-Múzeum Civil Szervezettel szervezik meg a Mementót az 1944-es deportáció áldozatainak emlékére. Augusztusban tartják a nyári művésztelepet, szeptemberben pedig a fiatal néprajzkutatók, antropológusok és régészek találkozójára kerül sor, amit a Kiss Lajos Néprajzi Társasággal karöltve szerveznek. Novemberben a Vajdasági Magyar Képzőművészet Napja alkalmából Németh Anna keramikus retrospektív kiállítását láthatják. Jövőre is lesznek olvasókör találkozók.
Az igazgatónő fontosnak tartja az együttműködést a különböző, főként az MNT által kiemelt jelentőségűvé nyilvánított intézményekkel, valamint egy szakkönyvtár kialakítását, amely a kutatómunkákat segíti. Bízik benne, hogy sor kerülhet a létesítmény hidroizolációjára, a hőmérséklet és nedvességi tényezők optimalizációjára, hogy megfelelő raktárhelyiségeket alakíthassanak ki a múzeumi anyagok és hagyatékok tárolására.