A könyv a település első világháborús katonai eseményeit, valamint Bajsa történetét dolgozza fel a kezdetektől a Trianoni békeszerződésig.
Az első világháborútól a nemzeti összetartozás napja bevezetéséig című kiállítást A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének alelnöke, Korecnhy László nyitotta meg.
„Ezért kell nagyon nagy hangsúlyt fektetnünk a hagyományok megőrzésére, hogy az utánunk következő nemzedéknek is legyen olyan tudása, olyan tapasztalata, amellyel a jövőjét tudja építeni.”
Tomik Nimród Topolya társadalmi élete az első világháború idején témában tartott előadást, valamint a könyvbemutató moderátora is a topolyai történész volt.
„Nagyon örülök annak, hogy Kocsis Antal és Kocsis Éva néni feldolgozták a bajsai eseményeket is, és ami külön érdekessége és külön értéke a könyvnek az én megítélésem szerint, az eddigi legjobb monográfia rész is megjelent ebben a könyvben, ami Bajsával kapcsolatos.”
A könyv a település első világháborús katonai eseményeit, valamint Bajsa történetét dolgozza fel a kezdetektől a Trianoni békeszerződésig.
Molnár Tibor, a zentai Történelmi Levéltár főlevéltárosa: „A kötetben 1o6 név szerint azonosított bajsai I. világháborús hősi halott emlékét tártuk fel, illetve valamennyi olyan személyről tartalmaz adatokat, akik bajsaiként részt vettek az első világháború harcaiban.”
A kutatás vezetői Kocsis Antal és Kocsis Éva voltak. Az eredeti dokumentumok felkutatása nem volt egyszerű.
Kocsis Antal, helytörténész: „Arra mentünk, hogy találjunk családtagokat, leszármazottakat, akik tudják annak a személynek a nevét, vagy olyan dokumentumhoz jussunk amiben ezek az adatok szerepelnek. Sikerült. Elég sokat összegyűjtöttünk, sőt minden begyűjtött anyagot nem is bírtunk belepréselni a könyvbe.”
A rendezvény végén dedikáltak a szerzők, valamint a Magyarságkutató Intézet vándorkiállítását is megtekinthették az érdeklődők.
Forrás: Pannon RTV