A honfoglalás kori magyar hagyományokat idéző kétnapos ünnepség kapott helyet a bajsai Bács-ér völgyben.
A Délvidéki Ősök Napját második alkalommal szervezte meg a Magyar-Turán Délvidék és a Magyar-Turán Alapítvány.
Az ősi magyarság eredetét és kultúráját felvonultató rendezvényre az egész Kárpát-medencéből érkeztek hagyományőrzők, akik harci bemutatókkal, táltos dobolással és seregszemlével nyűgözték le a közönséget.
Táltos dobolással kezdődött az ünnepélyes megnyitó. Később a gyalogos és lovas harcosok felvonulásával seregszemlét tartottak, ahol a különböző korok és törzsek viseleteit is felvonultatták.
A löszfalak ölelésében igazi időutazásban volt része annak, aki a rekkenő hőség ellenére kilátogatott az eseményre. Megismerkedhettek a honfoglalás kori magyar jurták világával, a nomád népek kultúrájával, fegyvereivel és viseleteivel egyaránt.
Kórodi Gulzsanat, kézműves: „Ezeket a fejfedőket kazah nyelven takiyának hívják. Ezek tiszta nemezből készülnek, és kézzel készült hímzésekkel. Ezek a hímzések, például itt egy kos szarva, a közepén liliomvirág. Ez egy magyar motívum is lehetne, és ezt nálunk úgy hívják, hogy a férfi ölelő karjaiban virágzó nő.”
Számos magyar ünnepünk van, és sok történelmi eseményről megemlékezünk, de egy olyan ünnepünk sincs, amikor azokat ünnepeljük, akiknek leginkább ezt a hazát köszönhetjük – részletezte Bíró András Zsolt antropológus, a Magyar-Turán Alapítvány elnöke.
„Így jött az ősök napjának az ünnepe, amelyben benne vannak a legrégebbi, magyar legendák alapján még a hun őseink, az avar őseink, de legfőképpen a honfoglaláskor, a magyar nagy fejedelemséget létrehozó nagy vezérek: Álmos fejedelem, Attila nagy fejedelem emléke. Ennek kapcsán elindult az a szervezkedés, hogy összegyűjtöttük a hagyományőrzőket, és a Magyar-Turán Alapítvány létrehozta a Magyar-Turán Szövetséget, amely mára már akkora mozgalommá nőtt, hogy több mint 112 csapat vesz részt benne az egész Kárpát-medence területéről.”
A Délvidéki Ősök Napjának immár második alkalommal adott otthont Bajsa.
Szatmári Adrián, polgármester, Topolya:
„A szervezők egy nagyon érdekes programot készítettek az idelátogatók számára. Ez a rendezvény pedig mindenképpen a hagyományőrzés védőbástyája lehet, ami mindenképpen figyelmet, folytatást és támogatást érdemel.”
Az eseményen elhangzott, a bajsai csak egy kis ízelítője annak az augusztus 12-14 között megvalósuló nagy közös ünnepnek, amelyet a magyarországi Bugacon rendeznek meg. A nagyszabású tematikus kiállításon 27 rokonnemzet is képviselteti magát nemcsak a Kárpát-medencéből, hanem a keleti országokból is.
Forrás: Pannon RTV