Meghalt Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség és a Tartományi Parlament elnöke. A 67 éves politikus rövid, súlyos betegség után hunyt el.
Pásztor István 1956. augusztus 20-án született Törökkanizsán. Az általános iskolát és a gimnáziumot Szabadkán végezte, egyetemi oklevelet 1980-ban, az Újvidéki Egyetem Jogi karán szerzett. A Vajdasági Magyar Szövetségnek az alapítása óta tagja, 2007 óta pedig elnöke. Idén májusban választották újra. Ekkor kezdte el ötödik ciklusát a párt élén.
A politikai, közszereplői karrier kezdete
Pásztor István az 1992 és 2000 közötti időszakban Szabadka Községi Képviselő-testületének volt a tagja, az 1996-2000. mandátumban pedig a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság Szövetségi Képviselőházának szövetségi képviselője. 1999-től 2002-ig az Ideiglenes Magyar Nemzeti Tanács tagja és az Intéző Bizottság elnöke lett. 2000-től 2008-ig tartományi privatizációs és vállalkozásügyi titkár volt. 2008-tól 2012-ig pedig tartományi gazdasági titkár. Két mandátumban betöltötte a Vajdaság Autonóm Tartomány Végrehajtó Tanácsának alelnöki posztját.
Idén kezdte ötödik mandátumát a VMSZ élén
A 2007-es esztendő különösen fontos volt életébe. Az említett év március 10-én ugyanis Kasza József a Vajdasági Magyar Demokrata Párt ünnepségén, annak tagsága és szimpatizánsai előtt bejelentette visszavonulását a VMSZ éléről. Ezután a VMSZ tanácsa felsorakozott Pásztor elnökjelöltsége mögé, és május 5-én a Magyarkanizsán tartott 11. tisztújító közgyűlés egyedüli jelöltként a párt elnökévé választotta. A közéletben kellett egy kis idő, hogy megszokják a változást. Ennek ellenére a párt bizalmát élvezte. 2007 decemberében jelölték Szerbia köztársasági elnöki posztjára. A jelöléshez több mint 13 ezer aláírást gyűjtött össze a szükséges 10 ezer helyett. A VMDK és a VMDP alkotta Magyar Koalíció támogatta. A közvetlen elnökválasztás első fordulójára 2008. január 20-án került sor. Itt kilenc jelölt közül 93 039 szavazattal a hatodik helyen végzett. Szabadka polgásmesteri tisztségéért is harcba szállt a 2008-as országos szintű önkormányzati választásokon, a Magyar Koallíció jelöltjeként. A 2012-es szerbiai elnökválasztáson is elnökjelölt volt. Ekkor 1,62%-kal a 9. helyen végzett. A 2012-es többségi választási rendszer szerint tartott választásokon Vajdaság AT Képviselőházának képviselőjévé és Vajdasági Képviselőház elnökévé választották.
A megbékélés útján
Pásztor István politizálásának köszönhetően soha nem tapasztalt történelmi csúcsra ért a Szerb – Magyar barátság. Tíz évvel ezelőtt kezdődött meg a szerb-magyar történelmi megbékélési folyamat. Ekkor a Szerbiai Parlament elfogadta a vajdasági magyar polgári lakosság ellen 1944-45-ben elkövetett aktusok elítéléséről szóló képviselőházi nyilatkozatot. Csúrogon közösen hajtott fejet az akkori magyar és a szerb államfő, Áder János és Tomislav Nikolić az ártatlan áldozatok emléke előtt. A szerb kormány pedig hatályon kívül helyezte a Csúrog, Mozsor és Zsablya lakosságát kollektíven bűnösnek kimondó határozatot. Az egész folyamatnak az idei nyár volt a csúcsa, amikor megalakult a Szerb-Magyar Stratégiai Együttműködési Tanács Palicson. Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából pedig a magyar költőt ábrázoló bélyeget bocsátott ki a Szerbiai Posta. A bélyeg pont annyiba kerül, amennyi a Magyarországra történő levélküldés költségének felel meg.
Elköteleződött Vajdaság iránt
A 2016-os Vajdaság autonóm tartományi képviselőházi választásokon ismét képviselőnek és másodszorra is Vajdaság AT Képviselőházának elnökévé választották. Elnöki tisztsége alatt sikerült megőriznie a képviselőház méltóságát, népszerűsítette a kulturált politikai párbeszédet. Vallotta, hogy a nemzeti kisebbségek jogainak intézményes védelme nélkül nem beszélhetünk a jogállamiság megerősítéséről és a demokratikus intézmények megszilárdításáról. Képviselőházi elnökeként folytatta sokéves elkötelezettségét a Vajdaság gazdasági fejlődésével kapcsolatos kérdések iránt, a régióközi határon átívelő partneri együttműködés politikájának megerősítésén keresztül, különös figyelmet szentelve a vajdasági helyi önkormányzatok szükségleteinek.
Hagyatéka
A felsoroltak mellett síkra szállt a szülőföldön való megmaradásért. Sokat tett azért, hogy itt élők jobb feltételek mellett élhessenek. A Prosperitati Alapítványon keresztül Magyarország Kormányának hathatós támogatásával ösztönözték a gazdasági élet szereplőit. Vajdaságban előtte nem látott fejlesztési, befektetési ciklus indult meg. Lobbitevékenységének köszönhetően iskolák és óvodák újultak meg. Magyarországi és tartományi illetve állami forrásokból is. Olyan településeken is újraindult a magyar nyelvű oktatás ahol évek óta nem volt rá példa. Az iskolabusz rendszer, a diplomahonosítás és a vajdasági egyetemistákat ösztönző rendszer mellett is sikeresen kardoskodott.
Küzdött azért, hogy a szabadkai Zsinagóga régi fényében tündököljön. Azért is, hogy a város történelmi, szecessziós magját megóvják. Palics fejlesztését is prioritásként kezelte. Felépült az akvapark, megszépült a sétány, elkezdődött az Üdülőtelep és az egész fürdőváros rendezése. Az emblematikus épületek megóvása. Visszaemelte a közbeszédbe az egykori legendás polgármester, Dr Bíró Károly alakját, aki szobrot is kapott Szabadka központjában. A magyar lakta települések fejlesztését tartotta szem előtt. Síkra szállt minden olyan beruházás, fejlesztés érdekében, amelyből profitálhat minden itt élő, Ilyenek a többi között a Belgrád – Budapest vasútvonal kiépítésének megkezdése, vagy a Szeged – Szabadka vonal kiépítése. Folyamatosan felhívta a figyelmet a szerb-magyar határ menti településeket sújtó migrációs válságra. Legmagasabb szinteken is kérte a határozott fellépést, az ott élők életének védelme érdekében.
Elismerés a legmagasabb szinteken
Munkáját több kitüntetéssel is jutalmazták. 2021-ben Áder János az augusztus 20-ai nemzeti ünnep alkalmából a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal polgári tagozata kitüntetést adományozta a vajdasági magyarság érdekében több évtizede fáradhatatlanul végzett szolgálata, valamint a magyar-szerb megbékélési folyamatban, és a két ország kapcsolatrendszerének megerősítésében betöltött példaértékű szerepe elismeréseként Pásztor Istvánnak.
„Fontosnak tartom az indoklást is, mert szerintem azokat az elemeket emelték ki az indoklásban, amik az elmúlt másfél évtizednek vagy talán még hosszabb időszaknak is a legfontosabb mozgatórugói illetve eredményei voltak egyrészről a közösség megtartás másrészről pedig a nemzet erősítése, illetve a magyar-szerb kapcsolatok jobbá tétele. Azt hiszem, hogy azok az eredmények, amiket közösen sikerült elérnünk azok példaértékkel felmutathatók. És én ezt az elismerést is így élem meg.”
2022-ben a szerb államfőtől vehette át a Sretenje, vagyis a Gyertyaszentelő-érdemrend első fokozatát. A Gyertyaszentelő-érdemrend átvétele után a következőket nyilatkozta:
„Kisebbségi magyar politikusként mi más is lehetne a dolga az embernek, mint, hogy a saját közösségének, saját közösségének a tagjainak a mindennapjait intézni. Jobbá, elviselhetőbbé, előremutatóbbá tenni. Ugyanakkor ezzel párhuzamosan, a saját szülőföld fölemelkedését szolgálni. Én azon szerencsés politikusok egyike vagyok. Mi azon szerencsés politikusok közé tartozunk itt a Vajdaságban, magyar politikusként, akik számára a nemzeti érdek szolgálata és a szülőföld érdekének a szolgálata nem jelent konfliktushelyzetet. ”
Forrás: Pannon RTV