A régi nagy családi disznótorok hangulatát idézték fel Topolyán a helyi Gazdakör szervezésében.
A szalmával és fapörkölővel történő perzselést is bemutatták. Ínycsiklandó magyaros ízvilágot felelevenítő reggelivel vendégelték meg a látogatókat. Három sertést dolgoztak fel, hiszen este disznótoros bálra is várják az érdeklődőket.
Szalmával perzselték a sertést a topolyai hagyományos disznótoron a Vásártéri Otthon előtt. Ez a tevékenység ügyességet igényel, hogy egyenletesen pörkölődjön és ne repedjen meg a bőr. A 60-as 70-es években használatos fa tüzelésű pörkölőt is bemutatták.
Siska Béla, Topolya:
„Sokkal finomabb a bőre is meg a még az abába, varsliban is nagyon észre lehet azt venni, ha szalmával van pörkölve, mert teljesen más a bőrnek az íze, meg aki szereti a bőrt megrágni meg elropogtatni, annak is teljesen más az íze, mint egy gázzal pörköltnek.”
A sertést régi paraszti módszer szerint orjára szedték. A topolyai Mezőgazdasági Iskola hentes szakon tanuló diákjai is évről-évre részt vesznek a hagyományos disznótoron.
Armando Ivanović, tanuló, Mezőgazdasági Iskola, Topolya:
„Mi is otthon szívből csináljuk, mert szeretjük ezt csinálni, ezért is választottam ezt a szakot, mert régen, kisebb koromban öregapámmal vágtam és az a disznótor, az nagyon megtetszett, az a hagyományos hurkafőzés, kolbászcsinálás az nagyon megtetszett.”
Az asszonyok már kora reggel serényen készítették a reggelit, köztük a sült vérét, ami manapság ritka csemegének számít.
Kiss Zsuzsanna, Topolya:
„Leöljük a disznót, és az asszonyok ott állnak, fogják a vajlingot, és a vére belemegy. Teszünk bele sót, és hagyjuk, hogy kihűljön, és amikor így néz ki, elkezdjük sütni, ez az első, a reggeli, mivel az nélkül nem lehet a munkát kezdeni. Sütünk még májat, szalonnát lángost készítünk és az egésznek meg van a hangulata.”
A topolyai Gazdakör elsődleges célja a gazdák érdekeinek érvényesítse, de emellett fontos a közösség és a tradíciók éltetése is.
Tomik Nimród, alelnök, Gazdakör:
„Nagyon örülünk annak, hogy sok diák is részt vesz, egyrészt hentes tanoncok, igyekszünk azt a tudást, amit a Gazdakör tagjai, illetve a böllérek tudnak, ezt egyrészt megőrizni, másrészt pedig átadni.”
A nagyobb településeken egyre ritkábbak a hagyományos disznóvágások, ezért is fontos ez a rendezvény – mondta Szatmári Adrián, Topolya polgármestere.
Szatmári Adrián, polgármester, Topolya:
„Az önkormányzat valamint a civil szervezet is fontosnak tartja, hogy a fiatalabbak is megismerkedjenek a disznóvágás fortélyaival, hogy hogyan is zajlottak az ilyen események. Az önkormányzat is támogatja ezt a rendezvényt, és minden évben nagyon nagy számban látogatják meg, nemcsak a topolyaiak, hanem a környékbeli lakosok is.”
A disznótor egész nap tartott Topolyán, este pedig disznótoros bálban mulathatnak, és fogyaszthatják el a friss, hagyományos ételeket a résztvevők.
Forrás: Pannon RTV