Az aszálykárok enyhítésének lehetőségei, a falugazdász hálózat és a Magyarok kenyere program is témája volt a Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fóruma Vajdasági Szervezeteinek Regionális Ülésén.
A tanácskozást a topolyai Expo Mezőgazdasági és Gazdasági Kiállítás részeként tartották meg.
Intézményszerűen kell megoldani a szárazság okozta károkat – hangzott el a Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fóruma Vajdasági Szervezeteinek Regionális Ülésén.
Nagy Miklós, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének elnöke:
„Kellene most egy segítség, amit mi nem tudunk megadni, de próbálunk rá megoldást találni. Az itt elhangzottakból is az szűrhető le, hogy igen, egy intézményes rendszert kell kidolgozni, amiből utána a termelők tovább tudnának majd lépni a következő évbe, amit meg kell majd oldani valamilyen úton-módon az idei évben is, hiszen, ha nem vetünk el most az ősszel, akkor tavasszal nem lesz mit aratni, ebből következik, hogy dolgozni kell a termelőknek, de ahhoz, hogy dolgozhassanak, pénz is kell.”
A magyar agrárminisztérium több mint egy évtizede nyújt közvetlen támogatásokat a határon túli gazdaszervezeteknek. Ennek a folytatására számíthatnak továbbra is a gazdák.
Varga Péter Miklós, a magyar agrárminisztérium Kárpát-medencei Együttműködések Főosztályának vezetője:
„Elsődlegesen az, hogy a gazdák fel tudjanak készülni azokra a folyamatosan növekvő kihívásokra, amit a klímaváltozás, a gazdaság, az energiaválság és egyfajta élelmiszerpiac változás, hívjuk ilyen finoman, tehát azok a fogyasztói igényváltozások okoznak, amiket tapasztalnak. Ehhez nagyon sok tudás szükséges, nagyon sok információ és most már adat is szükséges ahhoz, hogy olyan döntéseket hozzanak, ami ha nem is semmisíti meg a kockázatokat, de legalább csökkenti az egyes évek termelési kockázatait.”
A Magyarok Kenyere program a magyarok lelkéből fakad. Az egész Kárpát-medencében megszervezett összefogással magyarországi és külhoni gyermekeket, családokat, időseket segítenek.
Horváth Vivien, a Magyarok Kenyere program projektvezetője:
„Az anyaországban 19 megyei régió gyűjt külön, illetve Kárpát-medence szinten van még 14 partnerszervezetünk, így a vajdasági is, aki végzi a gyűjtést. Tulajdonképpen több száz gazdaszervezetről beszélünk és most már ezer tonnát meghaladó összmennyiségű gabonáról. A lisztkihozatal más és más technológia során, de nagyságrendileg ilyen 600 tonna liszt, úgy gondolom, hogy várható akár az idei évben.”
A tanácskozás végén köszönőleveleket adtak át azoknak a szervezeteknek, akik részt vettek a Magyarok Kenyere programban.
Forrás: Pannon RTV