Meg kell őriznünk szellemi örökségünket.
A Magyar Kézműves Remek címet elnyerő, kunhímes kollekciót bemutató kiállítással kezdődött a bácskossuthfalvi Emlékházban a Nagykunság hímzései elnevezésű tervező- és alkotótábor, melyre az Ady Endre Művelődési Központ szervezésében került sor. A szemet gyönyörködtető viseleteket, egyéb használati és dísztárgyakat bemutató kiállításon Tímár Gabriella, a művelődési központ elnöke köszöntötte a megjelent vendégeket és hímzőket, majd Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatónője szólt a hagyományos hímző művészet megtartásának, ápolásának és továbbörökítésének jelentőségéről Vajdaságban.
„A hagyományos népviseleteknek az újragondolása, modernizálása a 21. századi embert kihívások elé állítja, de a változó, globalizálódó világban, amikor számos külső hatás ér bennünket, elkerülhetetlen, hogy a hagyományos népművészetet ne ötvözzük a modernitással. Vagy fordítsuk meg a dolgot… esetleg a modernitás keresi a hagyományost, a régit?”
– mondta többek között. Kitért a viseletkészítő tanfolyamra, melyet a Vajdasági Hagyományok Háza és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet hívott életre, lehetőséget biztosítva ezzel az érdeklődőknek többek között a különböző népviseletek jellegzetességeinek elsajátítására és azok elkészítésére. A kiállításról szólva kiemelte:
„Az itt kiállított gazdag és páratlan kunhímes kollekció jelzésértéke az, hogy a hagyományosban is kifejezhetjük a modernitást, az ízlésünket, az identitásunkat, és ezáltal az öltözködéskultúra is egyedivé válhat. A népi kultúra, a kézműves hagyomány, a régi motívumkincs visszaköszön az itt látható kollekción, mindez a velünk élő örökség. (…) Azért, hogy igazán otthon érezhessük magunkat a szülőföldünkön, nekünk is tennünk kell: meg kell őriznünk szellemi örökségünket, mert szeretni és védeni csak azt tudjuk, amit ismerünk is.”
Bán Andrea néprajzkutató, a Kézműves Örökség Egyesület elnöke tudatta, hogy idén, április 15-én, Egerben volt az ez évi Magyar Kézműves Remek pályázat díjátadója, ahol a Kézműves Örökség Egyesület által összefogott kunhímző közösség, melynek tagjai Berekfürdő, Karcag, Kisújszállás, Kunhegyes, Kunmadaras, Törökszentmiklós és Bácskossuthfalva, közösen alkotott és benyújtott kunhímzéses kollekcióját a zsűri Magyar Kézműves Remek címmel jutalmazta. Ez olyan elismerés, mely cím elnyeréséhez követelmény a nemzeti kultúrát őrző, egyéni értéket képviselők hagyományhűsége, a termékek eredetisége, kiváló minősége, és nem utolsó sorban a jövőbeli turisztikai felhasználása. A jelenlevők kis divatbemutatót is láthattak kunhímzéssel készült, egyedi ruhákkal. A megnyitón virágcsokorral kedveskedtek a helybeli hímzőknek, akik részt vettek a Magyar Kézműves Remek címmel jutalmazott kollekció elkészítésében.
A bácskossuthfalvi táborban, amely szeptember 23-ig tart, a nagykunsági fekete és színes szűcshímzés ornamentikáját dolgozzák fel a 21. század kívánalmainak megfelelően. A táborban részt vesznek a nagykunsági kunhímző közösség tagjai is Bán Andrea vezetésével.