Topolya községben is megemlékeztek az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 175. évfordulójáról.
Koszorúzással egybekötött ünnepi műsorral emlékeztek meg március 14-én Zentagunarason és Topolyán, illetve március 15-én Bácskossuthfalván.
A Pannon RTV tudósítása szerint Zentagunarason az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharcról a helyi temetőben található emlékműnél koszorúzással és alkalmi műsorral emlékeztek meg.
A Gracza János Színjátszó és Irodalmi Egyesület tolmácsolásában hangzott el a Himnusz, majd Sípos Hajnalka a zentagunarasi VMSZ helyi szervezete elnökének alkalmi beszéde után az Október 18. Általános Iskola diákjai tartottak történelmi beszámolót és szavaltak. A megjelentek Baráth Gábor katolikus plébános vezetésével mondtak imát a vértanúk és az áldozatok lelki üdvéért. Többek között a Szabadkai Magyar Főkonzulátus, az MNT, a VMSZ, a topolyai önkormányzat és a zentagunarasi helyi közösség képviselői is elhelyezték az emlékezés virágait.
Topolyán is megemlékeztek az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 175. évfordulójáról. A koszorúzással egybekötött megemlékezésre a Hősök sírjánál került sor.
A magyar himnusz eléneklése mellett, versekkel és történelmi visszatekintéssel emlékeztek meg Topolyán az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulójáról.
Az akkori eseményekről és Petőfi Sándorról Tomik Nimród, a topolyai KKT elnökhelyettese mesélt az egybegyűlteknek.
Tomik Nimród, a topolyai KKT elnökhelyettese:
„Rengeteg fiatal volt, tavasz volt és sok szerelmes fiatal volt itt, és nagyon nagy dolgot tudtak elérni egyetlen egy nap alatt, amiért korábban a politikusok éveken keresztül küzdöttek. Ők gyakorlatilag egy nap alatt, egy lökést tudtak adni és közel kétszáz évvel később is rájuk tudunk emlékezni.”
A mostani megemlékezés egy üzenet a következő generációknak – mondta Becskei Tibor, a VMDP Topolya-Kishegyes Körzeti elnöke.
Becskei Tibor, a VMDP Topolya-Kishegyes Körzeti elnöke:
„Azért fontos megemlékezni erről a dátumról, ezekről az eseményekről, mert nagyon fontos az embereknek az, hogy szabadok lehetnek, önrendelkezési joggal rendelkezhetnek, tehát nem az a lényeg, hogy valaki megmondja mit tegyünk, hanem azt, amit mi szeretnénk tenni, azt tudjuk tenni.”
Az emlékezés virágait mások mellett Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa, a Magyar Nemzeti Tanács, a Vajdasági Magyar Szövetség és a Vajdaság Magyar Demokrata Párt képviselői helyezték el.
Ökumenikus istentisztelettel és a Kossuth-szobor megkoszorúzásával tisztelegtek a magyar forradalom és szabadságharc hősei és áldozatai előtt Bácskossuthfalván.
Hagyományosan a református templomban megtartott ökumenikus istentisztelettel kezdődött a központi megemlékezés Bácskossuthfalván, majd a világ hetedik legrégebbi Kossuth-szobránál gyülekeztek az emberek, ahol térzene, kórusének és szavalat tette ünnepélyessé az eseményt.
Papp László, a bácskossuthfalvi helyi közösség tanácselnöke Táncsics Mihály személyét emelte ki beszédében, aki két évig a faluban tanított.
„A bácskossuthfalvi emberek őt személyesn ismerték és tőle várták azt a segítséget, ami a jobbágyság eltörlésekor keletkezett, az úrbéli viszonyok megszüntetése kapcsán, és ezért Táncsics Mihály kiemelt jelentőséggel bír, és ezt mindig ki is hangsúlyozzuk.”
Orbán Viktor magyar miniszterelnök levelét Nagy János, a magyar miniszterelnöki irodát vezető államtitkár olvasta fel.
Fremond Árpád, az MNT elnöke ünnepi beszédében hangsúlyozta, ma is egyenes gerinccel, büszkén vállaljuk múltunkat, küzdünk a jelenben megmaradásunkért és építjük jövőnket, függetlenül attól, hogy mennyien maradtunk itt a Délvidéken. Nem tehetünk mást, nem tehetünk másképp, ha egyedül vagyunk is sok kérdésben, az elveinket nem adhatjuk fel, őseink, elődeink emléke és tisztelete ezt nem engedi meg nekünk.
Fremond Árpád, elnök, MNT:
„Az elmúlt 175 évben rengeteg megpróbáltatás érte a vajdasági magyar közösséget, mégis kitartottunk, megmaradtunk, nekünk mindent meg kell tennünk annak érdekében a jövőben is, hogy azok, akik itthon képzelik el a jövőjüket, akik itthon szeretnének maradni, az ő számukra mindent megtegyünk annak érdekében, hogy jól érezzék magukat és hogy meg tudjuk tartani a közösséget.”
A magyar kormány nevében Nagy János államtitkár, Magyar József belgrádi nagykövet és Csallóközi Eszter szabadkai főkonzul koszorúzták meg a Kossuth-szobrot, majd a vajdasági politikai, egyházi és a közélet képviselői is elhelyezték az emlékezés virágait.