A Mementón koszorúzással és imával rótták le kegyeletüket az emlékezők.
Megemlékezést tartottak a topolyai zsidók deportálásának 78. évfordulója alkalmából a helyi Zsidó Temetőben.
Virágcsokrokat helyezett dédszülei sírjára a topolyai zsidó temetőben Vladimir Adam Zeev, aki 1949 óta Izraelben él, nagyszüleit is deportálták. Sokat jelent számára szülővárosa és a megemlékezés.
„Nekem ez nagyon sokat mond, hogy itt van minden évben, azért ha jövök Szerbiába, mindig ebben az időben jövök, hogy itt legyek, már jöttem az unokáimmal, már jöttem a barátaimmal.”
Vonatzakatolás hangzott fel a holokauszt topolyai áldozatainak emléktáblájánál a zsidó temetőben – így kezdődött a Memento. 1941-ben Topolyán több mint 400 zsidó élt. Elhurcolásuk 1944 áprilisa és júniusa között történt. Topolyán volt az internálótábor is, ahonnan 1944-ben a zsidókat, az írókat, publicistákat szállították a haláltáborokba – mondta Gazsó Hargita, a Film-Múzeum Civil Szervezet elnöke.
„Ezen a mai napon kiválasztottunk egy zsidó írónak és publicistának, Debreceni Józsefnek a regényét, a hideg krematóriumot, hiszen abban pontos leírást ad arról, hogy milyen volt a topolyai internálótábor, ő végigment ezen, tehát Topolyára hívták el őt, aztán vitték tovább különböző táborokba. Ő mint túlélő meg tudta írni ezt a regényt.”
A megemlékezésen Szatmári Adrián, Topolya polgármestere kiemelte, a közösség feladata, hogy minden évben megemlékezzenek a holokauszt áldozatairól és a békére törekedjenek, hogy soha többé ne fordulhasson elő a holokauszt borzalma. Szakály József, topolyai plébános imádkozott az áldozatokért, majd Kovács Róbert, a Szabadkai Zsidó Hitközség irodavezetője mondta el a kaddist.
„Ha elfogadjuk azt, hogy nagy körforgás van, hogy minden visszajön, az ő hamujuk már valahol biztos visszahullott már erre a mi földünkre, valahol kihajtottak azok a zöld levelek, amibe beleépültek ők és az az emlékezet, ami Topolyán és a többi városban, ahol a valamikori zsidókra, zsidó hitközségekre, a múltjukra hagyományukra emlékeznek, amit tettek akkor annak a közösségnek, és amit most a mostaniak fejlesztenek remélve, hogy jót akarnak tovább, ez csak bizalommal tölt el bennünket.”
A Magyar Nemzeti Tanács, a topolyai önkormányzat képviselői és az izraeli, valamint a topolyai megemlékezők elhelyezték a kegyelet virágait a temető bejáratánál található emlékműnél.
Forrás: Pannon RTV