2023. április végén közzétették a 2022. évi népszámlálási adatokat, amiből tudjuk, hogy a vajdasági magyarság hetvenezer fővel csökkent.
Cikksorozatomban arra próbálom keresni a választ, a fiatalok szemüvegén keresztül, hogy milyen körülményekre lenne szükség, hogy ez a vidék tartósan meggyökerezze az ifjú korosztályokat. A második személy, akit kérdezek, Zabos Anita, aki zentagunarasi születésű Újvidéken fejezett, ápolónőként készül dolgozni.
Hogyan alakult ki az, hogy itthon tervezed az életed?
Ragaszkodom az itthonhoz, pozitív érzéseket társítok hozzá. Az itthon hallatán melegség tölt el és nekem nagyon fontos ez az érzés. Szerintem ez a fő ok amiért itthon tanultam tovább.
Szerinted mivel lehetne itthon tartani a korosztályod?
Hogy miért mennek ki ez több rétegű probléma, ezért úgy általánosságba véve talán a legtöbben azért hozzák meg ezt a döntést, hogy egzisztenciális biztonságot teremtsenek. Ebből eredően olyan lehetőségekkel kellene előállni, amely ezt itthon is relatív könnyen elérhetővé teszi. Szerintem megfelelő körülményeket is kellene teremteni, hogy a munka mellett legyen idejük/kedvük olyan dolgokra, amelyek pozitív töltetet adnak. Meg kellene itthon teremteni a külföld színvonalát és részeiben a mentalitását. A korosztályom szeret élni és keresik rá a lehetőséget, már szélesebb az érdeklődési körünk és keressük azokat a megoldásokat, amelyekkel egyensúlyt tudunk teremteni a munka és szabad tevékenységek között és úgy látom külföldön könnyebb ezt elérni.
Ezzel szemben mik a jelenlegi kilátások például a te szakmádban?
Az én szakmámban túl képezett vagyok, konkrét munkakör nincs előírva, persze ezen nagy erőkkel dolgoznak, de itt az egész egészségügyi rendszert meg kellene reformálni. Mint diplomás ápoló középiskolákban tudnék tanítani, meg egyes munkakörökben előny, ha van nagyobb végzettséged, de ezekből a munkalehetőségekből a környékünkön nagyon csekély a kínálat. Külföldön ez a szakma virágzik, Magyarországon például, ha ott tanultam volna és mellé elvégeztem volna a megfelelő mesterszakot akkor privát rendelőkben pácienseket tudtam volna fogadni. Középiskolával viszont könnyebb munkát találni, ha nem számít a munka körülmény. A minisztérium meghatározta mennyi egészségügyi dolgozó szükséges egy adott osztályra, de ez nem mindig fedi a valós szükségleteket és a dolgozók túl terheltek.
Szerinted hogyan lehetne „hazacsábítani” azon fiatalokat, akik egy jobb élet reményében hagyták el a szülőföldjüket?
Hazacsábítani azokat, akik kint feltalálták magukat nehéz. Vonzóvá kellene tenni az itthont. Valahogy ebből az általános szürke véleményből pozitívat kellene faragni és az emberek hozzáállását megváltoztatni. De így nagyon tárgyilagosan: jobb fizetés, jobb munkakörülmény, lehetőség gördülékenyebb kivitelezésekre, fejleszteni a rekreációs lehetőségeket és elérhetővé tenni minden korosztály számára, nagyobb figyelmet fordítani a mentális egészségre meg úgy általánosságban az egészségre.