Csodás madárkoncertet hallhattak azok, akik pénteken este részt vettek a topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület Fülemülék éjszakája elnevezésű madármegfigyelő túráján.
A fülemüle, Európa egyik legszebb hangú énekesmadara április közepén tér vissza Afrikából. Ilyenkor a hímek területjelölés és a tojók elbűvölése céljából hallatják a költőket és zeneszerzőket is megihlető hangokat.
A Topolyai Múzeum elől indult a madármegfigyelő túra. Sarlós fecskét, örvös galambot és gólyákat is láthattak útközben a résztvevők. Kovács Tajkman Krisztina kisfiával, Ákossal érkezett a sétára.
„Nagyon tetszik a program, azért jöttünk, hogy kicsit vele is megismertessük a természetet, igaz, hogy ő még annyira ezt az egészet nem tudja felfogni, de úgy gondolom, hogy időben kell kezdeni azt, hogy a gyerekeket hozzászoktassuk a természet csodáihoz.”
A Topolyai-tó melletti bokrosokban alkonyatkor csodás madárkoncert fogadta a túrázókat. A főszereplő pedig a fülemüle volt. Kalmár Dávid barátaival érkezett, hogy hallhassa a madárdalt.
„Azért jöttem a Fülemülék éjszakájára, mert még soha nem voltam, és érdekelt, hogy milyen hangot adnak ki.”
A fülemüle, vagyis a csalogány április közepén érkezik vissza Afrikából és bokros területeken telepszik meg. A hímek jellegzetes éneke alkonyatkor, éjfél és két óra között, valamint hajnalban is hallható.
Sihelnik József, ornitológus, Arcus Környezetvédő Egyesület, Topolya: „Egy picit korábban érkeznek a hímek és területet foglalnak és akkor már elkezdenek énekelni, a hangjukkal, énekükkel jelzik a másik hímeknek, hogy ez az ő területe, majd pedig nyilván a tojóknak szól azután a hang, tehát minél szebb hangú, minél erőteljesebb hangú a hím, az kelendőbb a tojók körében.”
A fülemüle fokozottan védett faj. Általánosan elterjedt, biztos populációja él Vajdaságban. Az Arcus szombaton Kishegyesen is megszervezi a Fülemülék éjszakáját.
Forrás: Pannon RTV