Jelentős falufejlesztést valósítottak meg tavaly Zentagunarason, amit az idei évben is folytatni szeretnének.
Sípos Hajnalkát, a helyi közösség titkárát a megvalósult projektumokról és az idei évi tervekről kérdeztük. Beszámolóját az egyik legforgalmasabb helybeli utca, a Pék utca szélesítésével kezdte. Az első fázisban hatszáz méter hosszan fél métert kiszélesítették az utcát, és új aszfaltréteget kapott. A munkálatok értéke 9,5 millió dinár, mely java részét a községi önkormányzat biztosította, a fennmaradó részt pedig a helyi közösség a helyi járulék eszközeiből. A második fázisban a járdák rendezését látták elő, a harmadik fázisban egy újabb szakasz szélesítése, az útjelző táblák kihelyezése és a vízelvezető árok rendezése szerepel. Ez az utca párhuzamos a főúttal, és ebben található több üzlet mellett a pékség és a tejátvevő is.
A másik jelentős projektum a Zentagunarast Gunarassal összekötő út kiépítése, ami már igen hosszú idő óta húzódik. Szeretnék a közeljövőben befejezni. Eddig a tartományi titkárságnak köszönhetően két ötszáz méteres szakasz készült el. Homokkal, zúzott kővel töltötték fel, megalapozták az aszfaltréteget, ami nagy segítség az arra lakóknak. Az idei évben szeretnék a következő szakaszt megvalósítani, és eljutni az ott található tanyáig, ahol gazdasági tevékenység folyik. A helyi közösség titkára arról is beszámolt, hogy tavaly nem tudták befejezni az utak „foltozását”, mivel a közbeszerzési eljárás nem sikerült, újat kellett kiírni, az viszont elhúzódott december közepéig.
Tavaly ismét jelentkezett az a probléma, hogy a nagyon száraz időjárás miatt a Réti dűlőn levő tanyáknál elfogyott a víz. Ez nyolc tanyát érintett. Amíg az önkormányzat támogatásával a vízvezeték nem készült el, tartálykocsikkal tudták megoldani a gondot. A tanyák rákötése a vízvezetékre folyamatban van. A projektum értéke 2,5 millió dinár.
Sípos Hajnalka kiemelte még a babafa programot, mely keretében minden újszülöttnek fát ültetnek az iskolával szembeni parkban. A 2023-as évben 12 fát ültettek el, hisz 12 csecsemő született a faluban.
„Ez egy kis településnek, mint Zentagunaras, nagyon nagy öröm, boldogság az, hogy a fiatalok itt maradnak, mert úgy érzik, hogy Zentagunaras egy olyan település, ahol hosszú távon tudnak tervezni, gyermeket tudnak vállalni”
– mondta, és hozzátette, hogy a két év alatt 26 fát ültettek el. Emellett a helyi közösség babacsomagokkal járul hozzá a gyermekneveléshez, tízezer dinár értékben kapnak a szülők levásárlási utalványt.
December végén korszerűsítették a közvilágítást is, energiatakarékos LED-égőkkel szerelték fel az utcákat és köztereket, még csak néhány ponton hiányoznak a lámpatestek. Az eredménnyel elégedettek, már most látszik, hogy ezek a lámpatestek sokkal hatékonyabbak.
A művelődési ház és a tájház fenntartását a Bethlen Gábor Alap támogatta. A művelődési házban a konyhát és vizesgócot festették át, asztalokat újítottak fel. A tájház külsejét és a dekoratív, napsugaras homlokzatrészt átfestették. A létesítmény népszerűsítése érdekében szórólapot készítenek.
Zentagunarason tavaly vezették be a helyi járulékot a következő tíz évre, aminek jelentőségét a titkár nem győzte hangsúlyozni, hisz ebből tudják támogatni a civil szervezeteket, rendezvényeket szervezni, az önrészt biztosítani.
Terveik között szerepel a keresztutcák aszfaltozása, céljuk, hogy minden ház aszfaltútra nyíljon. Mivel az utak nagy része a nyolcvanas években épült, több felújításra szorul, erre fektetnének hangsúlyt. Két rázó kiépítésére is terv készült, remélik, az idén bár az egyiket meg tudják építeni. Szeretnék folytatni a Gunaras felé vezető út kiépítését, a helyi közösség épületének rendezését, három utcában a vízvezeték felújítását. Ez utóbbihoz várják a megfelelő pályázati lehetőséget.
Az idén Zentagunaras lesz a házigazdája a MIRK-nek, a Nemzetközi Kézimunka- és Gyűjtemény Kiállításnak március 28-a és április 1-je között, amelyre a civil szervezetekkel karöltve már javában készülnek.